Dije nė shqip Rruzull.net


Kėrko     

 Bėhu anėtar!Treguesi | Fjalor Gjermanisht-Shqip | Enciklopedia | Kuvendi | Kėndi yt  

Nė brendėsi tė Rruzull.net:

Trupi i njeriut
[ Trupi i njeriut ]

·Simptoma gjatë stërvitjes
·Kyēet mundėsojnė lėvizjen trupore
·Koenzima Q kundër mplakjes
·Ndikimi i ujit në organizëm
·Njė bio-fiziometėr
·Stresi: Ja çfarë ngjet me trupin tonë
·Stresi dhe thyerja psiqike e fizike
·Bukuria e njeriut po venitet
·Gjaku, grupet e gjakut dhe transfuzioni

Treguesi

Fjalorėt e Rruzullit
 Enciklopedia e Rruzullit
 Gjermanisht-Shqip
 Fjalor etimologjik
Astronomi/Fizikė
 Gjithėsia
 Fizikė
 Dimensione shtesė
 Mė shpejtė se drita
 Sistemi Diellor
 Toka
 Hėna
 Marsi
· Jashtėtokėsor
· Astrologji
Mjekėsi
 Ndihma e shpejtė
 Sėmundje
 Sėm. ngjitėse
 Alergjitė
 Drogat
 Farmaceutikė
 Pyet mjekun (mbyllur)
· Mikroorganizmat
 Trupi i njeriut
 Organet e trupit
 Zemra
 Transplantime
 Mbipeshė
 Hormone
 Rėnia e flokėve
· Dhėmbėt
· Gjumi
· Shqisa
 Bioinxhinieri
 Gjenetikė
Shoqėri
 Njerėzit e hershėm
 Evolucioni i njeriut
 Evolucioni seksual
 Mbi seksin
 Pjellshmėri
 Krijimi i njeriut
 Foshnje
 Gra
 Meshkuj
 Gjinitė
 Familja
 Psikologji
 Vetėdija
 Truri
 Kujtesa
 Gėnjeshtrat
 Mėrzia
 Sociologji
 Drejtėsi
 Politikė
 Fe
 Besėtytni
· 
Qytetėrime
· Arkeologji
 Arkitekturė e Lashtė
 Arkitekturė Moderne
 Kulturė
 Art
 Popuj/Gjuhė
 Shqipja
 Hist. e Shqipėrisė
 Atdheu nė shifra
 Histori
 Ushtri
 Aero-luftarakė
 Spiunazh
 Terrorizmi
Natyra
 Krijimi i jetės
 Kimi
 Diamanti
 Evolucioni biologjik
 Paleontologji
 Kafshė
· Liqene shqiptare
· Klima
· Matematikė
Teknologji
 Telekomunikim
 Kompjuter
 Internet
 Fluturim
 Leonardo Da Vinci

Tė dhėna
 Dėrgo njė shkrim
 A mund tė shkruaj ?
 Mbi Rruzull.net
 Tregoja dikujt
 Merr titujt e Rruzullit
 Arkivi
 Lėndėt
 Kuvendi
 Pyetėsorė
 Top 10
 Kėrko
· Lidhje
· Kėndi Yt
 Pėrshtypjet
 Na shkruaj
 Numėruesi

Kush ėshtė brenda?!
Tani janė, 39 vizitorė dhe 0 anėtar(ė) nė linjė.


  
Pak fjalė...

Rruzull.net është një revistë që sjell të rejat më të fundit nga fushat e dijeve, e cila botohet në rrjet nga Alvin Ekmekçiu. Ajo është rezultat i punës së shumë vetëve (emrat e tyre). 
Ajo bashkëpunon ngushtë me Shqipëria.com.

Teknologji: Tanket e gjeneratës së tretë: T-72
Thursday, 03 April 2008 nga Rruzull.net (293 herė lexuar)
UshtriEdhe pse në Bashkimin Sovjetik në vitet tetëdhjeta realizohet modeli i tankut T-80 dhe më vonë në Rusi modeli T-90,  tanku T-72 është prodhuar më së shumti në vendet e Lindjes dhe për një kohë ishte mjeti kryesor mësymës në shumë ushtri të vendeve të Paktit të Varshavës dhe më gjerë

(Mė gjėrėsisht | 11000 bts | komente? | Teknologji | Nota: 3)

Teknologji: Tanqet M1 Abrams dhe Leopard 2
Wednesday, 02 April 2008 nga Rruzull.net (339 herė lexuar)
UshtriM1 Abrams

Ky tank është përmirësuar në vazhdimësi që nga fillimi i prodhimit. Përmirësimi më i ndjeshëm u bë në vitin në vitin 1985, kur u kalua nga topi me tytë me vjaska i kalibrit 105 mm. në topin me tytë të lëmuar 120 mm. dhe kur u pajis me një sistem të ri të mbrojtjes kundër armëve kimike, biologjike dhe rrezatimit radioaktiv.


(Mė gjėrėsisht | 6210 bts | komente? | Teknologji | Nota: 3.33)

Teknologji: Tanket e gjeneratës së tretë
Tuesday, 01 April 2008 nga Rruzull.net (183 herė lexuar)
UshtriGjenerata e tretë e tankeve karakterizohet për modernizim në shumë drejtime. Në radhë të parë, modernizimi i kësaj gjenerate është përqendruar në elementet bazë që i përcaktojnë cilësitë luftarake të tankeve. Këto përmirësime fillimisht u përqendruan në rritjen e rezistencës së bindës, rritjen e fuqisë së motorit dhe rritjen e fuqisë së zjarrit.

(Mė gjėrėsisht | 15066 bts | komente? | Teknologji | Nota: 4)

Shėndeti: Simptoma gjatë stërvitjes
Monday, 24 March 2008 nga Rruzull.net (379 herė lexuar)
Trupi i njeriutNjė burim shkruan "Nëse  si fillestar filloni të merreni me ndonjë prej aktiviteteve qe keni zgjedhur vet sipas aftësive tuaja fizike dhe moshës duhet të vazhdoni më së paku gjashtë javë me ato aktivitete, pastaj mund të kaloni në  një disiplinë  tjetër  me intensitet më të shpejtë. Nëse keni filluar  me vrapim  me intensitet të vogël nuk duhet të kaloni në ndonjë disiplinë tjetër se mund të vijë deri te dëmtimi i muskulaturës,  dhimbje në kafazin  e kraharorit, frymëmarrje e vështirësuar, dhimbje koke, alivanosje etj. Kur ushtruesi i vëren këto simptoma  duhet të ndërpresë ushtrimin menjëherë  dhe duhet të masë pulsin e vet . Nëse vëreni se keni fituar kondicion të mjaftueshëm atëherë mund të filloni me ndonjë disiplinë  tjetër  me intensitet më të shpejtë  dhe kohëgjatë që krijon ndryshim në punën e zemrës dhe mushkërive, qarkullim më të mirë  të gjakut që bart më tepër oksigjen nëpër trup."
(Mė gjėrėsisht | 2539 bts | komente? | Shėndeti | Nota: 5)

Qytetėrime: Palestina në këndvështrimin politik 3.
Sunday, 23 March 2008 nga Rruzull.net (207 herė lexuar)
PolitikėPolis shkruan "Ndikimi i politikës okupuese mbi Palestinen e okupuar ka dhënë frytet e veta gati në të gjitha sferat e jetës, ka ndikuar shumë direkt edhe në fushen politike, sociale, ekonomike, por edhe të sigurisë.


"

(Mė gjėrėsisht | 6727 bts | komente? | Qytetėrime | Nota: 4.5)

663 shkrime (133 faqe, 5 pėr faqe)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 ]
Rruzull.net mbėshtet: Kursus Facial - Perumahan Purwokerto - Lentera Post - Ruang Niaga -


Alblinux - portali shqiptar i Linuxit


  
Fjalor Gjermanisht-Shqip Online
Deutsch - Albanisches Wörterbuch

Njė term i rastėsishėm nga fjalori:

schon (ndajf.) tashmė; ndėrkaq, ndėrkohė; qė tani, qysh tani

Kėrko nė fjalor:
Kyēja
Nofka

Fjalėkyēje

Kodi i sigurisė: Kodi i sigurisė
Shkruaj kėtu kodin e mėsipėrm

Anėtarėsohuni kėtu pėr tė lėnė komente pas shkrimeve apo mendime nė Kuvendin e revistės

Shkrimet e revistës Rruzull nuk lejohen të përdoren për qëllime komerciale (fitimprurëse). Për të mos u shpërdoruar në këtë mënyrë nuk mund as të kopjohen për t'u vendosur diku tjetër në internet përveç rasteve të veçanta kur kjo është lejuar nga Rruzull.net.
Mund t'i shkruani Rruzull.net këtu.
Të gjitha të drejtat e këtyre faqeve, shkrimeve origjinale, përmbledhjeve nga burime të huaja, përkthimeve, shqipërimeve (përveç fotografive dhe përmbledhjeve të mbështetura në material në shqip) i takojnë Rruzull.net © 2000-2006.
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Faqe e nxjerrė nė: 0.79 sekonda
This is a website suported by drw skincare.